Czy jesteś statystyczną Polką? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy jesteś statystyczną Polką?

23 czerwca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Styl życia statystycznej Polki:

Analitycy GUS wyliczyli, że statystyczna Polka ma około 40 lat, średnie wykształcenie, a pracuje najczęściej w zawodzie o charakterze usługowym, w handlu, służbie zdrowia lub oświacie. Często jest zmuszona łączyć wiele ról: dbającej o siebie atrakcyjnej kobiety, żony, matki, pracownicy. Co więcej, statystyczna Polka żyje około 77 lat, wychodzi za mąż w wieku 24 lat i w wieku 27 lat rodzi 1 dziecko. Statystyczna Polka ma też więcej niż jedno dziecko (dokładnie 1,3 dziecka!), a 20% kobiet decyduje się na urodzenie dziecka jako samotna matka. Emerytką przeciętna Polka staje się w wieku 56 lat.
Przeciętna Polka mieszka z mężem w bloku i ma samochód za który spłaca razem z mężem kredyt. Budzik pani Polki dzwoni o 6.00 rano. Z łóżka idzie do łazienki (poranna toaleta – statystycznie 15 minut), a potem do kuchni – przygotować śniadanie. Pierwszy posiłek jest solidny i tradycyjny: jajka, wędlina, ser, pieczywo. W domu Polki nie oszczędza się na jedzeniu – z każdych zarobionych 100 zł prawie 40 przeznacza się na żywność. O 7.00 Polka wybiega z domu, żeby punktualnie o 8.00 rozpocząć pracę. Zazwyczaj korzysta z komunikacji publicznej, bo nawet jak ma prawo jazdy, to i tak mąż Polak eksploatuje auto. Prosto po przyjściu z pracy kobieta rzuca się w wir domowych obowiązków. Już w trakcie drogi do domu wymyśliła dzisiejsze menu na obiad: zupa, mięso plus ziemniaki, surówka, kompot. Krajowe obliczenia pokazują, że wykonuje w domu pracę wartości średniej krajowej. W czasie zwykłego dnia spędza w kuchni przynajmniej dwie godziny. 70% pań ma zapewnioną samotność przy pracy w kuchni. W 80% związków pranie – zarówno ręczne, jak i posortowanie brudów i włączenie pralki automatycznej – to zajęcie dla kobiety. 91% kobiet prasuje garderobę dla całej rodziny. Przeciętna Polka sposobi się do snu po wieczornym filmie – koło 23.00, a seks uprawia 119 razy w roku.
Polka nie interesuje się polityką, a w wolnym czasie lubi oglądać „Klan” i „Na dobre i na złe”. Jak wynika z badań przeprowadzonych za pomocą Ogólnopolskiego Kwestionariusza Produktów i Usług Acxiom Polska, Polki stanowią największą grupę polskich czytelników książek. Czytanie książek należy do ulubionych rozrywek 74% młodych i aktywnych zawodowo kobiet oraz 66% kobiet w wieku 35-50 lat.
Polka wydaje miesięcznie na kosmetyki 25 złotych, co roku kupuje 2,5 pary butów, a gabinet kosmetyczny odwiedza co dwa, a nawet co pięć lat.

Wygląd statystycznej Polki:

W ciągu minionego wieku zaobserwowano spore zmiany w wyglądzie kobiet zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Jesteśmy nieco cięższe, wyższe, mamy dłuższe nogi, większe piersi oraz stopę wielkością dorównującą stopie męskiej. Przeciętna Polka ma obecnie 165 cm wzrostu, a więc około 10 cm więcej niż jej prababka. Każde pokolenie jest wyższe średnio o 2-2,5 cm. A wszystko to zawdzięczamy genom. Nasze przodkinie miały zdecydowanie krótsze nogi niż my. Zakłada się, że mamy idealne proporcje ciała, jeżeli przy wzroście 160 cm nasze nogi mają 80 cm długości, a przy 170 cm – 85 cm. Długie nogi nie tylko przyciągają męskie spojrzenia, ale są także oznaką zdrowia. Zawsze są jednak dwie strony medalu – jesteśmy wyższe, zatem i stopy mamy dłuższe. Jeszcze 20 lat temu popularne były rozmiary 35-38. Dzisiaj natomiast królują rozmiary w przedziale 38-40, a nierzadko i powyżej 40 – jako eksponaty na półce z napisem „Skrajne rozmiary”. Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszym rozmiarem biustonosza był 75B, a teraz kobiety wybierają najczęściej miseczki C, a nawet D. Niestety kobieca sylwetka zaczyna upodabniać się nieco do chłopięcej, ponieważ obwód bioder kolejnych pokoleń rośnie wolniej niż obwód pasa. Przeciętna Polka ma obecnie wymiary 92-80-100, a więc nie zmieściłaby się w sukienki swojej prababki, a nawet babki. W talii ma co najmniej 10 cm więcej. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi rozmiarami odzieży były 38-40, a teraz już 40-42.

Higiena statystycznej Polki:

Każda kobieta ma w sobie osobliwe piękno. Zatem nie można nie zgodzić się ze słowami Coco Chanel, że nie ma kobiet brzydkich – są tylko kobiety zaniedbane. I właśnie tak wypadają Polki w sondażach.
Sondaż TNS OBOP dla marki Rexona do których dotarł „Newsweek” donosi, że 7% kobiet w Polsce myje zęby tylko raz dziennie, a jedna Polka na sto nie używa pasty i szczoteczki do zębów. Nieco lepiej jest z używaniem dezodorantów. 80% Polek twierdzi, że używa tego kosmetyku przynajmniej raz dziennie. Niestety aż 8% nie stosuje go wcale, a 4% raz w tygodniu. Polki kiepsko wypadają także jeśli chodzi o mycie włosów. Codziennie myją je 24% kobiet. Z kolei raz w tygodniu bądź rzadziej aż 14%. Wynik ten jest przerażający. Według specjalistów unikanie szamponu może doprowadzić do łojotoków a nawet do wypadania włosów. Jeszcze gorzej wypadają odpowiedzi na pytanie o kąpiel. Prawie 1/5 mieszkanek Polski nie kąpie się codziennie. Raz w tygodniu bądź rzadziej z kąpieli korzysta 3% kobiet. Natomiast 2% ucieka od wody jak najdalej i zdarzają im się tygodnie bez kąpieli. Również kosmetyki do higieny intymnej nie są popularne wśród Polek, ponieważ co czwarta respondentka w ogóle ich nie używa. Według lekarzy brak stosowania środków do higieny intymnej może grozić grzybicą pochwy czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Depilację 2 razy w tygodniu wykonuje 29% kobiet. Niestety prawie drugie tyle, bo aż 31% nie stosuje żadnej formy depilacji. Więc o ile z myciem rąk mieszkanki kraju nad Wisłą nie mają problemów (99% robi to kilka razy dziennie, choć 1% 3-5 razy w… tygodniu), to pozostała higiena pozostawia wiele do życzenia.

Torebka statystycznej Polki:

Współczesne Polki przechowują w torebkach wiele różnych rzeczy. Ma zapewnić kobiecie poczucie pewności, że ma przy sobie wszystko, czego potrzebuje w danej sytuacji – wyjaśniają badania zlecone przez markę Jacobs Krönung. Statystyczna Polka nosi w torebce 6 rzeczy. Najczęściej są to: klucze (79% wskazań), portfel, (88% wskazań) i kosmetyki (65% wskazań). Ponadto statystyczna Polka posiada średnio 6 torebek, najczęściej skórzanych, młodsze dziewczyny, zwłaszcza te zamieszkujące duże miasta, potrafią mieć ich dużo więcej – 11% kobiet ma w szafie nawet powyżej 10 torebek. Polki dobierają torebki pod względem koloru i kształtu, jednak nie zapominają także o dopasowywaniu ich do butów i własnego stylu. Większość kobiet na co dzień wybiera torby czarne – 68% lub brązowe – 26%. Chętniej natomiast eksperymentują z torebkami sportowymi, które dobierają w bardziej odważnych kolorach, np. różnych odcieniach zieleni, czerwieni, zdarzają się nawet srebrne. Aby pomieścić coraz więcej przedmiotów, kobiety na co dzień noszą torebki średniej wielkości (66% wskazań), często w kształcie worka (28% odpowiedzi) lub plecaka (12% odpowiedzi). Jak wynika z badań, najważniejsze dla kobiet jest, aby torebka była praktyczna – sądzi tak aż połowa Polek, i pojemna – 20% respondentek. Dodatkowo, dokonując wyboru kobiety zwracają uwagę na kształt, cenę i funkcjonalność (np. posiadanie wewnętrznych kieszonek). Torebka powinna też być oryginalna, modna i podkreślać indywidualny styl. Polki przywiązuję się do swoich torebek i niechętnie się ich pozbywają – tylko wtedy kiedy są już naprawdę zniszczone.

Marzenia statystycznej Polki:

Swoje największe marzenia statystyczna Polka wiąże ze zdrowiem. Dla nieco mniejszej grupy kobiet (18%) marzenia dotyczą sfery rodzinnej, związane są z domem/miejscem zamieszkania i sposobem spędzania czasu wolnego. Na samym końcu listy znajdują się marzenia związane z rozwojem osobistym (6%) i wyglądem (tylko 2%). Polki chciałby wydawać większe sumy pieniędzy na modę i urodę oraz wymienić zasoby swojej szafy na zgodne z obecnie obowiązującymi trendami (prawie co druga kobieta). Co dziesiąta Polka marzy o profesjonalnej sesji fotograficznej w znanym magazynie dla kobiet a 12% ankietowanych chciałaby móc ubierać się w ubrania największych projektantów mody. Co trzeciej Polce brakuje czasu na zakupy, dlatego chciałyby mieć na nie więcej czasu, a także chętnie skorzystałoby z porad stylisty lub wizażysty, który na co dzień współpracuje ze znanymi osobami i gwiazdami. Polka marzy też o większej pensji (swojej i męża), wygranej w totka (gra czasami, w tajemnicy przed mężem) – pojechałaby sobie wtedy z rodziną na wakacje za granicę.
Polki są zadowolone ze swojego życia (50%) lub nawet bardzo zadowolone (38%) mimo kłótni, które zdarzają się statystycznie 3 razy w miesiącu, oraz poważniejszych scysji – raz w miesiącu. Statystyczne Polki nie chcą zmian w życiu i są szczęśliwe (78%).
Ile jest prawdy w tych sondażach, raczej trudno ocenić. Można domniemywać, że kampania reklamowa, ma też jakiś cel. Tylko czy negatywna reklama i tak silne uderzenie, przekona kobiety do prestiżu marki? Raczej mało prawdopodobne, ale…nawet w statystyce tkwi jakieś ziarenko prawdy… Pozostałe statystyki, cóż dają nam obraz wyśrodkowany, a wszystko jest przecież kwestią doboru odpowiedniej próby.
Dodała: Marta

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

11 komentarzy do Czy jesteś statystyczną Polką?

  1. avatar Sara421 pisze:

    To, że ktoś nie goli się nie znaczy, że nie dba o higienę. Włosy na ciele to normalna rzecz.

  2. avatar Mia pisze:

    Myjemy włosy wtedy, kiedy są faktycznie tłuste i brudne. W zależności od cech skóry głowy niektóre kobiety muszą myć włosy codzienne a inne raz na tydzień i nie doprowadzi to do żadnych problemów. Wręcz przeciwnie – im rzadziej myjemy włosy, tym lepiej – gdyż woda wysusza skórę głowy (tak samo jak detergenty w szamponie). Myjemy włosy wtedy kiedy są brudne – tłuste.

    Poza tym stosowanie codziennie płynów do higieny intymnej w nadmiarze może również wysuszać strefy intymne i przyczyniać się do mniejszej odporności na grzyby i zakażenia.

  3. avatar Nie-statystyczna Polka pisze:

    Cóż za smutny obraz.

  4. avatar Ann pisze:

    A u mnie w rodzinie kazde nastepne pokolenie jest o 2 cm nizsze. Jak to statystyki wytlumacza?

  5. avatar Łucja pisze:

    Statystycznie: jak idziesz na spacer z psem to macie po trzy nogi.
    Problem z badaniami jest taki, że jak masz kobietę 160 cm wzrostu i 2m wzrostu, to statystyczna kobieta ma 180cm, choć żadna z zapytanych tyle nie ma.
    Wyniki badań (albo same pytania) powinny być bardziej w stylu: najwięcej Polek mierzy 1.70 m , najniższa z próby mierzyła… najwyższa miała.
    Chodzi o to, jakie są największe grupy posiadające daną cechę. Na 10 osób 5 lubi cytrynę, 3 lubi arbuzy. Najmniej lubiane owoce to gruszka i winogrona. Już wiemy, że jesteśmy w większości lub wyjątkowe ;)

  6. avatar Kasienka pisze:

    Jasne… 184 cm wzrostu, skonczylam budownictwo, wszyłam za mąż mając 20 lat…
    Nic się nie zgadza…Zreszta jak u większości moich przyjaciółek

  7. avatar Kleo_p pisze:

    40-latka i mąż? Chyba dużo młodszy, bo ten pierwszy dawno poleciał za młodszą…

  8. avatar Blondie pisze:

    To o mnie! Skąd wiedzieliście?…

  9. avatar Yola pisze:

    A gdzie w tym wszystkim młode singielki? Przecież ich jest coraz więcej!

  10. avatar Gabrysia pisze:

    Kompletnie nic się nie zgadza – jestem indywidualnością:)

Dodaj komentarz