Czym są kosmetyki mineralne? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czym są kosmetyki mineralne?

5 lutego 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

min1min2min3

To kosmetyki, które w swoim składzie mają wyłącznie czyste pigmenty mineralne. Początkowo stosowane były przez osoby nie mogące używać zwykłych kosmetyków do makijażu będąc np. po różnych zabiegach – peelingu laserowym, czy botoksie. Zostały wynalezione w USA. Nadawały się świetnie dla takich osób, ponieważ nie wywołują podrażnień, nie zapychają porów, nie wysuszają skóry, a na dodatek przyspieszają jej odnowę i regenerację.
Wkrótce kosmetyki te zaczęły stosować również osoby nie będące po żadnych zabiegach, a jedynie pragnące nosić makijaż, którego nie czuć na twarzy, wykonany kosmetykami które nie szkodzą za to naprawdę pielęgnują.

Oto niektóre z zalet kosmetyków mineralnych, wynikających z tego, że ich zawartość stanowią jedynie czyste minerały:
nie zatykają porów, mogą ich używać nawet osoby np. z silnym, ropnym trądzikiem odpowiednie nawet dla najbardziej nadwrażliwej skóry, ponieważ nie mają prawa wywołać żadnych uczuleń czy alergii, minerały nie przenoszą też bakterii zapewniają ochronę przed szerokim spektrum promieniowania UVA i UVB- do SPF 20 ! tworzą barierę ochronną między skórą a środowiskiem i jego zanieczyszczeniami, nie dopuszczają ich do naszej skóry, zapobiegają również nadmiernemu wysychaniu skóry, nie podrażniają i pomagają w leczeniu skóry podrażnionej, poparzonej, po operacjach, z trądzikiem, z zapaleniem atopowym itp. są wodoodporne – można w nich np. pływać – jednocześnie są łatwe do zmycia żelem czy mleczkiem fakt, że nie zawierają wypełniaczy takich jak talk, tłuszcze, środki zapachowe i konserwujące, nie tylko powoduje, że nie wywołują alergii, lecz także sprawia że są bardzo wydajne – to skoncentrowane pigmenty mają nieograniczony termin ważności, bo minerały nie ulegają rozkładowi wykonany nimi makijaż jest tak naturalny, że zdarza się iż stosują go także mężczyźni ;) ponoć korzysta z niego m.in. Tom Cruise..

Czym różnią się prawdziwe kosmetyki mineralne, od niektórych kosmetyków „mineralnych„ dostępnych na rynku?
Składają się w 100% z minerałów! Jeśli w swym składzie posiadają dodatek czegoś jeszcze, są „mineralne” tylko z nazwy i nie posiadają wymienionych właściwości.
Nawet dodatek talku niweluje ich pozytywne właściwości – talk bowiem, choć jest naturalnym minerałem, jest niestety szkodliwy dla skóry.


Czy kosmetyki mineralne są bezpieczne?

Średnia cząstka w kosmetykach mineralnych Rhea ma 1,3 microna. Taka wielkość sprawia, że jest ona zbyt mała by zatykać pory skóry, natomiast zbyt duża by przeniknąć do głębszych warstw skóry.
Minerały Rhea nie są pokryte związkami aluminium, silikonami ani żadną inną sztuczną otoczką.
Tlenek cynku zawarty w kosmetykach jest naturalnie występującym minerałem i zapewnia białą bazę kolorystyczną, a także doskonałą ochronę przez promieniami UVA kobietai UVB (jest to składnik używany do produkcji kremów z filtrami przeciwsłonecznymi). Jest lekkim, bardzo białym proszkiem który wytwarza na skórze ochronną warstwę. Ma właściwości łagodzące podrażnienia i kojące. Używa się go również np. w kosmetykach do leczenia podrażnień pieluszkowych dla niemowląt.
Naturalnie występujące tlenki żelaza, wydobywane z ziemi, nie są dopuszczone do stosowania w kosmetyce, ponieważ mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi. Użyte w kosmetykach Rhea tlenki są wytworzone w laboratorium, dzięki czemu z pewnością są czyste.
Mika występująca w składzie kosmetyków Rhea jest minerałem wydobywanym ze środowiska naturalnego. Posiada bardzo silny połysk. I właśnie ten połysk lub skrzenie, w zależności od wielkości cząstek, zapewnia kosmetykom. Na rynku można kupić czystą mikę i chcąc wyprodukować własne kosmetyki, można bezpiecznie zabarwić nią np. mydło, kremy itp. Czysta mika nie nadaje się natomiast do makijażu, ponieważ ma słabą przyczepność i osypuje się ze skóry wpadając do oczu.


Jak nakładać kosmetyki mineralne?

Przy nakładaniu kosmetyków mineralnych obowiązuje zasada: im mniej tym lepiej. Najlepiej nakładać jest je specjalnym pędzlem tzw. „Kabuki”. Ale można też posłużyć się jakimś małym, zwartym pędzelkiem. Duży pędzel do pudru nie za bardzo się nadaje bo jest za duży i minerały będą latały wszędzie w powietrzu zamiast osiąść na twarzy. Najlepsze są pędzle z naturalnego włosia – nie podrażniają skóry.

Korektory:

Użyj małego pędzelka, takiego jak do cieni. Nabierz odrobinę kosmetyku i rozsmaruj w miejscu, które chcesz zamaskować. Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze mocniejsze krycie, nałóż korektor wilgotnym aplikatorem gąbkowym, poczekać chwilę aż wyschnie na twarzy i rozetrzyj palcem. Możesz też używać korektora zamiast podkładu, jeżeli chcesz uzyskać bardziej kryjący i matowy efekt- nałóż go tak jak podkład.J eżeli używasz podkładu chemicznego- nałóż korektor mineralny NA ten podkład.

Podkłady:

1.Oderwij delikatnie nalepkę z sitka kosmetyku.
2.Wysyp odrobinę na pokrywkę.
3.Nabieraj pędzlem kosmetyk, dość mocno rozcierając go na pokrywce. Możesz posłużyć się pędzlem Kabuki lub dużym pędzlem do różu.
4.Stuknij pędzlem o pokrywkę aby kosmetyk wpadł pomiędzy włosie i nakładaj podkład na twarz lekko rozcierając.
5.Powtórzenie tej czynności 3 razy powinno wystarczyć na pomalowanie całej twarzy.
6.Teraz, małym pędzelkiem możesz nałożyć korektor.

Pudry zwykłe i brązujące:

Użyj nieco większego pędzla- szerokość włosia ok. 4-5cm. Nabierz odrobinkę i nakładaj na twarz nieco rozcierając. Włoski pędzla powinny muskać twoją twarz, zostawiając na niej kosmetyk, a nie rozpylać chmurę kosmetyku dookoła. Pudry brązujące używaj bardzo oszczędnie i nakładaj je rozpoczynając od zewnętrznej strony w kierunku nosa. Na koniec lekko muśnij nos – nie zapomnij o bokach skrzydełek.

Cienie i róże:

Nakłada się identycznie jak normalne sypkie kosmetyki tego typu. Cienie można nakładać wilgotnym aplikatorem- uzyskując mocny kolor i blask.

Trwałość makijażu:

To jak trwały jest makijaż wykonany kosmetykami mineralnymi, zależy w dużej mierze od rodzaju Twojej skóry. Tłusta skóra wydziela więcej sebum i makijaż (każdy) po pewnym czasie będzie spływał. Jeżeli masz tłustą skórę, przyciśnij do niej co jakiś czas chusteczkę higieniczną, nie pocieraj nią skóry -zbierzesz w ten sposób nadmiar sebum nie niszcząc makijażu.
W zależności od rodzaju skóry makijaż mineralny wytrzymuje bez zmian od 8 do 14 godzin. Dobrym sposobem na przedłużenie trwałości cieni jest nakładanie ich wilgotnym aplikatorem. Można wręcz zanurzyć pędzelek w wodzie, wymieszać z odrobiną cienia i malować powiekę jak farbką. Ten sposób jest najlepszy dla neutralnych kolorów i na takim podkładzie inne cienie świetnie się trzymają.

Kolory cieni nie są tak intensywne jak to wygląda w słoiczkach. Cienie z połyskiem są z reguły dużo jaśniejsze i lekko przezroczyste właśnie dzięki temu połyskowi. Cienie matowe są „przypudrowane”. Jeżeli chcesz uzyskać tak intensywny kolor jak w słoiczku- musisz nakładać je wilgotnym aplikatorem.

Nasze rady:

Kosmetyki mineralne możesz wymieszać z kremem którego normalnie używasz i nakładać na twarz tak jak zwykły fluid. Minerały dodawaj do kremu powoli, często sprawdzając efekt. W kremie nie może znajdować się nic związanego z naftą – sprawdź czy w składzie występuje petroleum- pod wpływem nafty kosmetyk mógłby zmienić kolor.
Jeżeli nałożysz zbyt dużo kosmetyku- będziesz wyglądać nienaturalnie, zamiast zmywać twarz spróbuj spryskać ją wodą w sprayu i lekko osusz chusteczką.
Minerały należy zmywać kosmetykami do demakijażu: mleczkiem, żelem, mydłem itp.
Kosmetyki mineralne można łączyć z kosmetykami chemicznymi, np. nałożyć chemiczny podkład a na niego puder mineralny. Niestety nie można wtedy skorzystać z ich niektórych zalet – właściwości niealergizujących i leczących. Nadal utrzymuje się jednak ich właściwość ochrony przeciwsłonecznej.

Minerały powinny być nakładane na suchą, czystą twarz. Jeżeli używasz kremów, które nie wchłaniają się całkowicie- może być Ci trudno nałożyć minerały. Nabierz wówczas odrobinę minerałów na dłoń, wymieszaj z małą ilością kremu i nakładaj jak normalny fluid.

Za pomocą korektora mineralnego można zakryć nawet bardzo silne przebarwienia czy znamiona.
Jeśli korektor nałoży się wilgotnym pędzelkiem, wtedy jego siła krycia jest bardzo duża. Jednak przy obszernych zmianach skórnych nie będzie to wyglądało naturalnie.

Możesz domieszać odrobinkę minerałów do innych kosmetyków, np. lakieru do paznokci, błyszczyka do ust, żelu do włosów, balsamu do ciała i do wszystkiego o czym pomyślisz, aby uzyskać super połysk lub nowy kolor. Jednak kolory niebieski i zielony nie powinny być stosowane w pobliżu ust bo mogłyby wywołać podrażnienia.

Minerały są tak wodoodporne, że możesz w nich pływać. Mokrą skórę należy delikatnie osuszyć- nie pocierając. Tak samo należy postąpić w przypadku świecenia się twarzy.
Wszystkie kolory kosmetyków mineralnych możesz dowolnie mieszać i łączyć ze sobą.

autor: Ewa Suchocka

www.kosmetyki.snysny.pl

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Czym są kosmetyki mineralne?

  1. avatar karina90 pisze:

    Ja stosuje kosmetyki mineralne Earthnicity które składają się w 100% z minerałów. Bardzo pomogły kiedy byłam po mikrodermabrazji a musiałam pójść do pracy i wtedy kosmetyki te świetnie sie sprawdziły- ukoiły, przyspieszyły regenerację i najważniejsze świetnie zatuszowały zaczerwieniania.

  2. […] „Czym różnią się prawdziwe kosmetyki mineralne, od niektórych kosmetyków „mineralnych„ dostępnych na rynku?Składają się w 100% z minerałów! Jeśli w swym składzie posiadają dodatek czegoś jeszcze, są „mineralne” tylko z nazwy i nie posiadają wymienionych właściwości.Nawet dodatek talku niweluje ich pozytywne właściwości – talk bowiem, choć jest naturalnym minerałem, jest niestety szkodliwy dla skóry.” (źródło) […]

Dodaj komentarz