Co oznacza ból i zaczerwienienie nóg? Czy to zakrzepica? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co oznacza ból i zaczerwienienie nóg? Czy to zakrzepica?

1 października 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nie każdy obrzęk kończyn dolnych oznacza od razu, że powinnaś martwić się o własne zdrowie. Bywa jednak i tak, że ból nóg to pierwszy objaw zakrzepicy. Co musisz o niej wiedzieć?

nogi1

Lekarze często nazywają to schorzenie po prostu cichym zabójcą. Niezauważona zakrzepica może spowodować zator płucny prowadzący do zgonu. Co ważne, szacuje się, że nawet połowa chorych w początkowym stadium w ogóle nie wie o swoich problemach, bo nie odczuwa żadnych uciążliwych objawów. Warto zatem, abyś miała się na baczności, jeśli jesteś na nią szczególnie narażona. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył głębokich dotyczy kobiet, które skończyły 60 lat. W grupie podwyższonego ryzyka są też osoby, które przez dłuższy czas musiały leżeć albo miały unieruchomioną kończynę dolną, przeszły poważne urazy lub chorobę nowotworową, były w ciąży. Ryzyko zwiększa również przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, palenie papierosów, przebyty zawał serca i siedzący tryb życia.

Na czym polega zakrzepowe zapalenie żył i jakie są jego objawy?

Zakrzepica żył to choroba, w trakcie której w żyłach kończyny dolnej powstaje skrzep, który zatyka naczynia krwionośne, utrudniając swobodny przepływ krwi. Choroba wynika bezpośrednio ze zwolnionego obiegu krwi z jednoczesnym rozpoczęciem procesu krzepnięcia, w następstwie których powstaje skrzeplina. W jaki sposób objawia się zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych? Najczęściej dochodzi do obrzęku jednej strony ciała, a noga, w której powstał skrzep, poniżej zatoru staje się zaczerwieniona i bolesna aż do palców stopy. Ból jest odczuwany przy każdym poruszeniu nogą, zginaniu palców czy chodzeniu. Zakrzepicy może także towarzyszyć gorączka i przyspieszony puls. Na powstanie zatoru należy zareagować możliwie najszybciej – skrzep, który oderwie się od żyły kończyny dolnej, wraz z krwią krążącą po całym organizmie dostanie się do tętnicy płucnej. W ten sposób może dojść do zatoru płucnego, który jest tragiczny w skutkach. Aby temu zapobiec, lekarz diagnozujący zakrzepicę żył powinien przepisać pacjentowi odpowiednie leki. Wśród polecanych farmaceutyków powinny znaleźć się leki przeciwzakrzepowe, które wpływają na nieprawidłowe krzepnięcie krwi. Konieczne jest też zażywanie leków trombolitycznych, rozpuszczających skrzep w żyle kończyny dolnej. Zwyczajowo lekarze zapisują również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także antybiotyki, które mają uchronić przed zakażeniem.

Po zdiagnozowaniu zakrzepicy żył należy jak najszybciej rozpocząć nie tylko terapię lekami, ale też zmienić codzienne nawyki. Nie możesz zapominać, że powstawaniu skrzepów w naczyniach krwionośnych nóg sprzyja siedzący tryb życia, dodatkowe kilogramy i palenie papierosów. Zacznij zatem wykonywać ćwiczenia na poprawę krążenia i zrezygnuj z groźnej używki. W chwilach, kiedy odpoczywasz, np. czytając dobrą książkę, pamiętaj o ułożeniu nóg powyżej poziomu serca – to ułatwia krążenie krwi.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz