Chrypka – czym jest i jak jej zapobiegać? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Chrypka – czym jest i jak jej zapobiegać?

2 czerwca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Choć nie wszyscy wiemy skąd się bierze, to wszyscy znamy to nieprzyjemne uczucie skrępowanego gardła. Dziś przyjrzyjmy się, jakie mogą być przyczyny i konsekwencje chrypki.

Dbaj o głos

Z medycznego punktu widzenia, chrypka występuje, gdy struny głosowe działają nieprawidłowo, co zakłóca transfer powietrza przez fałdy głosowe. Używając najprostszego języka, chrypka objawia się uczuciem szorstkości, które implikuje drapanie i dyskomfort gardła. W najczęstszej wersji jest ona wynikiem nadwyrężenia strun głosowych, o które nietrudno przy intensywnym trybie życia. Zachłyśnięcie się chłodnym powietrzem, kilka szybkich łyków zimnego napoju, czy głośne rozmowy – to wszytko może okazać przyczyną chrypki. Jej sprzymierzeńcem jest suche i zanieczyszczone powietrze.

Zwiastun horroru

Jednak nie tylko nadużywanie usług swojego gardła może oznaczać nieprzyjemne konsekwencje. Chrypka często idzie w parze również z infekcjami górnych dróg oddechowych, a zaniedbana może prowadzić do zapalenia krtani. Chrypka może występować także w przypadku choroby refluksowej przełyku, kiedy błona śluzowa przełyku jest zarzucana kwaśnymi substancjami z żołądka. Dyskomfort gardła może pojawić się również jako objaw niedoczynności tarczycy oraz w wyniku alergii. Groźną chorobą, którą może zapowiadać chrypka, są guzki i polipy na krtani oraz brodawczaki na strunach głosowych. Dwa pierwsze są rezultatem permanentnego nadwyrężania gardła, ostatnie natomiast występują przy zakażeniu wirusowym. Jednym z powodów długotrwałej chrypy może być uszkodzenie nerwów krtaniowych – spotykane jako powikłania po zabiegu tarczycy. W skrajnych przypadkach chrypka może być też wczesnym symptomem raka krtani lub gardła.

Kiedy i jak leczyć?

Chrypka jest zjawiskiem normalnym u osób, które przez pewien okres nadużywały swojego gardła uprzednio go do tego nie przyzwyczajając. W tym kontekście nie powinna budzić niepokoju nawet, jeśli trwa kilka lub kilkanaście dni. Czujność osoby, którą dopadła chrypka powinna się wzmóc, gdy dolegliwość będzie trwać dłużej niż 4 – 6 tygodni. Jeśli problem okaże się tak długotrwały, bezwzględnie należy skonsultować go z lekarzem. Przeciągające się komplikacje mogą być bowiem zapowiedzią dużo poważniejszej choroby. Analogiczne kroki należy podjąć w przypadku jej leczenia. Jeśli mamy do czynienia z krótkotrwałym uczuciem szorstkości gardła, to można niwelować je domowymi sposobami lub dostępnymi na rynku suplementami – pastylkami, syropami, płukankami lub preparatami w sprayu. Długotrwała chrypka powinna być leczona wedle zaleceń lekarza.

Po pierwsze profilaktyka

Co można zrobić, by uniknąć tego rodzaju problemów? W przypadku chrypki profilaktyka jest bardzo ważna. W miarę możliwości należy unikać nadwyrężania strun głosowych. Jeśli nie jest to możliwe, to powinniśmy dbać o regularne nawodnianie gardła i zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Dla osób intensywnie używających gardła, np. z racji wykonywanego zawodu, poleca się suplementy zapewniające jego ochronę. Można również wykorzystać naturalne metody takie jak napary z szałwii, tymianku lub siemienia lnianego. Popularną metodą jest również płukanie roztworem z soli. Czynnikami sprzyjającymi chrypie są używki. W pierwszej kolejności mowa tutaj oczywiście o papierosach, których dym podrażnia i uszkadza struny głosowe, choć i nadużywanie alkoholu również może przysłużyć się do pojawienia chrypki. Ich odstawienie pozwoli Ci uniknąć wielu problemów, nie tylko tych związanych z gardłem.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Buty fioletowe czy niebieskie?
Zdecydowanie niebieskie!
szampon przeciwłupieżowy
Vichy Dercos DS to dermokosmetyk stworzony specjalnie do włosów suchych z tendencją do powstawania...
Polecani lekarze różnych dziedzin -…
Ja polecam Panią ginekolog dr, Bilińska -Szacon z Rzeszowa. Bardzo miła i konkretna...
Depresja a miejsce pracy
Depresja jest chorobą, którą można skutecznie wyleczyć. Oznacza to, że znakomita większość chorych może...