Blefaroplatyka – plastyka powiek Poznań | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Blefaroplatyka – plastyka powiek Poznań

29 marca 2016, dodał: Aestetik
Artykuł zewnętrzny

file1459280978

Wraz z upływem czasu skóra staje się bardziej wiotka, traci swoją elastyczność i napięcie. W konsekwencji powoduje to opadanie powiek, a duży nadmiar skóry nie tylko dodaje lat, ale również prowadzi do ograniczenia widzenia. Wyeliminowanie tego uciążliwego problemu umożliwia operacja plastyczna, która pozwala na zlikwidowanie nieestetycznych defektów związanych z upływającym czasem. Zabieg przywraca zarówno lepsze samopoczucie, jak i młodszy wygląd, pozostawiając jednocześnie długotrwały efekt.

 

Blefaroplastyka to zabieg korekcji powiek, który jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów operacyjnego odmładzania twarzy. Wpływ na zmniejszenie sprężystości i elastyczności skóry mają nie tylko procesy starzenia się organizmu, ale również urazy oraz niektóre choroby nabyte i wrodzone. Wszystko to sprawia, że w obrębie powiek występuje nadmierna ilość tkanki skórnej, co tym samym nadaje twarzy smutny, zmęczony wygląd, a powieki stają się ciężkie i często asymetryczne. Warto w tym miejscu nadmienić, że opisany problem nierzadko stanowi nie tylko defekt kosmetyczny, ale również pogarsza codzienne funkcjonowanie. Utrudnia bowiem czytanie książek, oglądanie telewizji czy prowadzenie samochodu. Innym problemem, na który skarżą się pacjenci jest obecność tzw. „worków” pod oczami. Powstają one na skutek rozwoju przepukliny tłuszczowej, będącej efektem osłabienia przegrody oczodołowej, która znajduje się pod mięśniem okrężnym oka. Zabieg chirurgicznej korekcji powiek trwa kilkadziesiąt minut i jest przeprowadzany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, najczęściej po 35. roku życia.

Jakie są wskazania do zabiegu ?

Blefaroplastyka jest wskazana w przypadku:

  • opadających powiek, co określa się również mianem ptozy
  • uwypuklających skórę przepuklin tłuszczowych
  • nadmiaru skóry wokół oczu, wynikającego z utraty jej elastyczności oraz gęstości
  • znacznie rozbudowanych części mięśnia okrężnego oka

Na czym polega chirurgiczna korekcja powiek ?

Blefaroplastyka może dotyczyć zarówno powiek górnych, jak i dolnych. Polega na usunięciu nadmiaru skóry, redukcji przepuklin tłuszczowych, a także wycięciu niektórych powiększonych części mięśnia okrężnego oka, o ile istnieje taka konieczność. Jeżeli zabieg dotyczy powiek górnych, przed jego rozpoczęciem, w operowaną okolicę podawany jest środek znieczulający, a następnie wykonuje się cięcie w naturalnym fałdzie powieki, tak aby po wygojeniu blizna była jak najmniejsza i niewidoczna przy otwartych oczach. Ranę zamyka się następnie pojedynczą warstwą cienkich szwów. W przypadku blefaroplastyki powiek dolnych cięcie prowadzi się pod rzęsami. Jeśli nie jest konieczne usuwanie nadmiaru skóry nacięcie można wykonać z dostępu konwencjonalnego, tj. od spojówkowej strony powieki. W takiej sytuacji często wykorzystuje się luźną wstawkę do powieki oraz specjalną przykrywkę na rogówkę, aby podczas eliminacji tłuszczu, zredukować związane z tym nieprzyjemne doznania.

Kiedy blefaroplastyka jest przeciwwskazana ?

Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdują się:

  • brak wskazań do przeprowadzenia operacyjnej korekcji powiek
  • zmiany wywołane wirusem opryszczki, szczególnie w obrębie czerwieni wargowej i w okolicy powiek
  • nieleczone choroby neurologiczne, schorzenia tarczycy oraz układu krążenia
  • niestabilne nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • zespół suchego oka
  • jaskra
  • zaburzenia ze strony układu krzepnięcia
  • niedokrwistość
  • obecność aktywnego stanu zapalnego w obrębie oka lub aparatu ochronnego narządu wzroku
  • nieprawidłowo gojące się rany
  • zły ogólny stan zdrowia pacjenta

Jak wygląda przygotowanie do operacji ?

Przed wykonaniem zabiegu niezwykle istotne znaczenie ma konsultacja z chirurgiem. Konieczne jest przedstawienie powodów operacji i związanych z nią oczekiwań, na podstawie których lekarz oceni czy blefaroplastyka jest dla pacjenta odpowiednia. W czasie konsultacji, doktor po przeprowadzonym badaniu zadecyduje, które z powiek należy poddać zabiegowi, a następnie wyjaśni przebieg operacji i omówi sposoby anestezji. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, a jeśli pacjent ma takie życzenie, możliwe jest znieczulenie ogólne. Warto nadmienić, że w przypadku drugiego rodzaju znieczulenia należy wstrzymać się od spożywania posiłków i napojów  na 5 – 6 godzin przed operacją, a po zakończonej operacji konieczna jest kilkugodzinna hospitalizacja.

Na 10 dni przed zabiegiem chirurgicznej plastyki powiek zaleca się odstawienie preparatów kwasu acetylosalicylowego, takich jak Acylpiryn oraz Aspiryna, które mogą spowodować większe krwawienie podczas operacji i w okresie pozabiegowym. Niezbędne jest również badanie okulistyczne, polegające na kontroli ostrości wzroku, pola widzenia, zmierzeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego i ocenie struktur oka w lampie szczelinowej. Istotne są też badania oceniające układ krzepnięcia (APTT, PT, INR), morfologia krwi obwodowej oraz poziom przeciwciał anty – HBs. Miesiąc przed zabiegiem należy ograniczyć palenie papierosów.

Wizyta kwalifikacyjna to również czas na zadawanie pytań i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości oraz niejasności związanych z zabiegiem. Do jego wykonania wymagane jest bowiem podpisanie przez pacjenta świadomej oraz dobrowolnej zgody.

Zalecenia po wykonanej korekcji powiek

Jeśli zabieg został przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu. W pierwszych dniach po operacji powieki są bardzo nabrzmiałe, mogą pojawić się również drobne zasinienia. W celu redukcji opisanych dolegliwości wskazane jest spanie z uniesioną głową, stosowanie zimnych okładów i specjalnych preparatów przeciwobrzękowych. Dodatkowo, lekarz przepisze środki przeciwbólowe, które pomogą zwalczyć ból po zabiegu. Zaleca się również używanie kropli zmniejszających uczucie pieczenia i świądu.  Po chirurgicznej korekcji powiek, oczy mogą stać się bardziej wrażliwe na światło i mocniej łzawić, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Przez co najmniej tydzień należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a w zwłaszcza podnoszenia ciężkich przedmiotów, ponieważ powoduje to wzrost ciśnienia krwi, co nie jest pożądane po operacji.

Większość pacjentów poddających się blefaroplastyce powraca do normalnej aktywności w przeciągu kilku dni.  Niewielki obrzęk i zasienienia w obrębie powiek mogą utrzymywać się przez około 2 tygodnie. Szwy z powiek usuwane są zazwyczaj w 6. dobie po operacji. Pełny okres rekonwalescencji po zabiegu korekcji powiek trwa około miesiąc, natomiast pełny makijaż można wykonać po upływie 2 tygodni.

Możliwe komplikacje

Blefaroplastyka podobnie jak inne zabiegi obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań. Jedną z możliwych komplikacji stanowi odruch oczno – sercowy, który wywołany jest ciśnieniem działającym na gałkę oczną i manifestuje się spadkiem tętna oraz ciśnienia krwi. Niewątpliwie jednym z najpoważniejszych powikłań jest tzw. ectropion, co oznacza odwinięcie powieki na zewnątrz lub odstawanie spojówki od oka. Stan ten manifestuje się ciągłym łzawieniem oraz zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry w okolicy oka, a pacjent ma uczucie obecności ciała obcego. Do kolejnych z możliwych komplikacji zalicza się zespół suchego oka, niedomykalność szpary powiekowej, infekcje oraz hiperpigmentację okolic poddanych zabiegowi. Obecność obrzęku oraz krwiaków może być przyczyną pooperacyjnej ptozy, czyli opadania powieki, która jednak ustępuje w ciągu kilku dni wraz ze zmniejszaniem obrzęku.  Niekiedy obserwuje się również rozejście ran, które powstaje po usunięciu szwów.

Aestetik Gabinet Medycyny Estetycznej dr Włodizmierz Rosiński

ul. Przepiórcza 23c/1a 60-162 Poznań

www.wrosinski.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...