Biotatuaż – cena i trwałość | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Biotatuaż – cena i trwałość

4 września 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zdobienie ciała przy pomocy tatuażu od zawsze posiadało zagorzałych zwolenników, jak i radykalnych przeciwników. Mimo że wykonanie tatuażu jest przeważnie decyzją przemyślaną, szybko może się okazać, że to, co mało być ozdobą, przeszkadza. Jest jednak alternatywa dla tych, którzy cały czas wahają się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Taką alternatywną jest biotatuaż, czyli jedna z form makijażu permanentnego.

Niezbędne informacje

Pierwszą znaną nam ozdobą na ciele człowieka były malowane rysunki. Wraz z upływem czasu sposoby wykonywania rysunków, później tatuaży, ulegały zmianie i ewoluowały. Moda na tatuaże jest od wielu lat, jednak nie wszyscy chcą, by dziś wykonywane wzory utrzymywały się na naszym ciele przez całe życie. Dlatego od dłuższego czasu były prowadzone poszukiwania alternatywnego rozwiązania dla tatuażu trwałego, takiego, by móc wykonać na ciele rysunek, który jednak zniknie w przeciągu kilku lat, nie pozostawiając żadnego śladu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat hitem i nowością, jaka pojawiła się w tej dziedzinie, jest tatuaż biologiczny, zwany często bio-tatuażem (biotattoo, bio tattoo). Jego podstawę stanowi podskórna implantacja pigmentu na głębokość od 0,6 do 1,4 mm za pomocą specjalnego urządzenia zakończonego modułem z cienką igłą. Moduły są narzędziami jednorazowymi. Biotatuaż możemy zrobić na dowolnym fragmencie ciała, do dyspozycji mamy także szeroką gamę kolorystyczną. Biotatuaż nie musi służyć tylko jako ozdoba – może też ukryć wstydliwe znamiona, które, wkomponowane we wzór, zaczną dodawać uroku. Konserwatywni wyznawcy tej formy sztuki uważają go za „tanią podróbę”, jednak dla osób chcących na początku troszkę poeksperymentować z tą formą zdobienia ciała to propozycja w sam raz. Cena biotatuażu zależna jest od wielkości i skomplikowania wzoru i zaczyna się od 150 zł, a wykonać go można zarówno w salonach kosmetycznych, jak i studiach tatuażu. Ważny jest wybór dobrego studia, może to zająć trochę czasu, ale warto jest go poświęcić, ponieważ przy wykonywaniu biotatuażu liczy się precyzja – zbyt głęboko wprowadzony barwnik nie zniknie z ciała.
Wykonanie biotatuażu trwa stosunkowo krótko (do dwóch godzin), rysunek jest gotowy już po pierwszej wizycie w salonie. Zabieg jest prawie bezbolesny, ale w przypadku osób szczególnie wrażliwych na ból, lub w przypadku wykonywania tatuażu w miejscu bardziej bolesnym (na przykład okolicy pachwiny, brwi lub sutka), istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Wykonanie biotatuażu nie wymaga ochrony skóry przed zakażeniem. Biotatuaż można wykonać dzięki procesowi schłodzenia, które odbywa się partiami. Dokonać może tego jedynie doskonały profesjonalista, ponieważ farba często nierównomiernie się wybarwia, przez co całościowy efekt tatuażu może być bardzo nieestetyczny. Można wybrać gotowe kształty pigmentacji lub poprosić o coś indywidualnego. Po zabiegu wymagana jest specjalna pielęgnacja z zachowaniem szczególnej higieny i zastosowaniem maści gojących przez okres tygodnia.

Czym się różni od tatuażu tradycyjnego?

Biotatuaż jest wykonywany w ten sam sposób, co zwykły tatuaż i nie różni się od niego wyglądem. Od tradycyjnego tatuażu różni się jedynie tym, że nie wykonuje się go do końca życia – wzór utrzymuje się na ciele kilka lat, stopniowo blednąc i złuszczając się. Zwykle trwa to około 3 lat. Wpływ na trwałość biotatuażu ma wiele czynników – wyjaśnia Agata Pasternak, kosmetolog z salonu urody Diamond w Gdańsku. Najistotniejszym jest układ odpornościowy klientki. Pigment jest mini implantem, na którego obecność organizm może reagować różnie. Trwałość tatuażu zmniejszają również wszystkie czynniki, które przyspieszają proces odnowy komórek, np. częste opalanie. U klientów w starszym wieku proces regeneracji komórek jest wolniejszy, dzięki czemu biotatuaż utrzymuje się dłużej. Proces schodzenia biotatuażu odbywa się partiami, jeżeli farba nie wybarwia się równomiernie proces ten jest uciążliwy, a jego efekt wygląda nieestetycznie. Biotatuaż można „poprawić” na tatuaż tradycyjny. Jednak przy dobrze wykonanym biotatuażu pigment wybarwia się równomiernie, więc tatuaż nie traci walorów estetycznych.

Dlaczego nazywa się bio?

Chociaż krążą na ich temat niepochlebne opinie, to i tak amatorzy eksperymentów decydują się na ich wykonanie. Czy w obecnych czasach, kiedy szaleje moda na „naturalność”, biotatuaż jest właściwą alternatywą dla tradycyjnych, trwałych i niekoniecznie bezpiecznych form zdobienia ciała? Czy biotatuaż nie jest mianem zbyt przesadzonym, którym powinno się nazywać jedynie wzorki namalowane z henny? Biotatuaż swoją nazwę zawdzięcza nieuczulającym, naturalnym barwnikom, wprowadzanym podczas tatuowania, pod drugą warstwę naskórka. Sposób wykonania takiej ozdoby, przypomina powstawanie zwykłego, trwałego tatuażu, ale przebiega szybciej oraz jest mniej inwazyjny, co w efekcie  zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia.

Przeciwwskazania

W przypadku podjęcia decyzji o zabiegu, należy wykonać próbę uczuleniową. Pigmenty są oczyszczane z substancji, które mogą uczulać, jednak miesiąc przed wykonaniem biotatuażu robi się na ciele niewielką kropkę w mało widocznym miejscu. Jeżeli na skórze nie wystąpi reakcja alergiczna, a do tego nie ma innych przeciwwskazań nic nie staje już na przeszkodzie, aby ozdobić swoje ciało. Osoba, która chce, aby został wykonany u niej biotatuaż musi być całkowicie zdrowa.
Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdują się:
– cukrzyca,
– ciąża,
– laktacja,
– choroby z grupy autoimunoagresji,
– terapia przeciwnowotworowa,
– przyjmowanie antybiotyków i sterydów oraz leków przeciwzakrzepowych i przeciwdepresyjnych.
Z zabiegów należy też zrezygnować w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, gorączki, skłonności do tworzenia się blizn i keloidów, chorób nerek i chorób skóry (bielactwo, łuszczyca). W przypadku wykonywania zabiegów w okolicy oka przeciwwskazaniem do zabiegu są stany zapalne spojówek i oka oraz jaskra. W razie silnych alergii wskazane jest przeprowadzenie testu skórnego. Wykonanie zabiegu nie jest możliwe u osób przyjmujących następujące leki: sterydy, antybiotyki.

Konkluzja

Choć wydaje się, że moda na tatuaże już dawno minęła, to w rzeczywistości nie ubywa chętnych na zdobienie ciała. Osoby te, mają nieraz dylemat i nie wiedzą, na którą formę tatuażu się zdecydować. Jak widać, nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania tego problemu. Każdy tatuaż, bez względu na to, czy ma towarzyszyć nam całe życie, czy tylko kilka lat, powinien być przemyślany. Staje się on w końcu swego rodzaju wizytówką, która bardzo wiele świadczy o nas samych. Nie bez znaczenia jest również symbolika tatuaży, dzięki której zwykły wzorek, nabiera prawdziwej wartości, stając się przesłaniem, którym pragniemy podzielić się z innymi ludźmi. Warto zrezygnować z motylków, delfinków czy wisienek i pokusić się o coś „głębszego” – niepowtarzalnego, co płynie tylko z głębi naszego serca.
Materiały:
www.soulcontour.pl, www.kobieta.dlastudenta.pl, www.blingtattoos.com, www.tatuaze.net.pl, www.zdrowie.trojmiasto.pl.
Zebrała: Marta

 

 
 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz