BHP w pracy biurowej | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

BHP w pracy biurowej

12 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Praca biurowa to praca siedząca, która niesie ze sobą pewne zagrożenia. Nie należy ich lekceważyć w trosce o własne zdrowie.

fotele-biurowe-skorzane

Kiedy słyszy się określenie „ciężka praca”, to zwykle w kontekście pracy fizyczne, wyniszczającej organizm. Praca na stanowisku biurowym uważana jest nadal za lekką i przyjemną, a to jest niestety fałszywy pogląd. Obowiązki wykonywane w jakimkolwiek biurze lub praca biurowa we własnym domu wymaga wielogodzinnego spędzania czasu w pozycji siedzącej. Wbrew powszechnej opinii praca w pozycji siedzącej ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i jest dla organizmu niezwykle uciążliwa. Pojawiające się dolegliwości (głównie kręgosłupa) powodują, że nie może być wówczas mowy o efektywnej pracy. Problem ten można wyeliminować lub co najmniej bardzo ograniczyć prosty sposób – wystarczą prawidłowo dobrane meble biurowe, zwłaszcza te najważniejsze, czyli fotele.

fotel-biurowy-ergomax-enjoy-plus-z-podnozkiem

Czynniki wpływające na uciążliwość pracy biurowej

Pozycja statyczna to znacznie większy wysiłek niż może się wydawać – w tym czasie mięśnie ulegają dużemu kurczeniu się, w efekcie czego pozostają w stanie długotrwałego napięcia. Taki stan przyczynia się do zmniejszenia dopływu krwi do mięśni i ich znacznie mniej efektywne utlenianie oraz odżywianie zatrzymując toksyczne produkty przemiany materii zamiast je usuwać. Ostatecznie mięśnie są zmęczone, a człowiek nie pracuje efektywnie. Nakładają się na to nienaturalne obciążenia kręgosłupa, które dość szybko powodują dolegliwości, a w dłuższym czasie prowadzą do schorzeń.

Na brak efektywności pracy wpływają jeszcze inne elementy:

  • niewłaściwe oświetlenie – powoduje zaburzenia koncentracji i zmęczenie wzroku
  • hałas – powoduje rozproszenie i bóle głowy oraz nerwowość
  • stres – powoduje znużenie organizmu i popełnianie błędów

Jak wskazują specjaliści BHP, aby tego uniknąć wystarczy reorganizacja stanowiska pracy – najlepiej biuro zaprojektowane przez specjalistów. Projektanci dobiorą oświetlenie i wyposażenie pracowników w odpowiednie meble biurowe, w tym przede wszystkim regulowane fotele biurowe najwyższej jakości, które mają kluczowe znaczenie dla efektywnej i komfortowej pracy.

uchwyt-na-dwa-monitory

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Nieprawidłowo zorganizowane stanowisko pracy powoduje długofalowe, niekorzystne efekty zdrowotne pracowników, które z całą pewnością odbiją się negatywnie na efektywności ich pracy, a co za tym idzie korzyściach firmy. Choć zaaranżowanie ergonomicznego stanowiska pracy to duża inwestycja, w każdym wypadku okazuje się ona opłacalna. Zasady organizacji ergonomicznego stanowiska pracy biurowej to temat na osobny artykuł, tutaj krótko o najważniejszym elemencie, czyli o fotelu biurowym.

Fotele biurowe powinny charakteryzować następujące cechy:

  • regulacja oparcia
  • regulacja wysokości fotela
  • regulacja zagłówka
  • podnóżek (zazwyczaj jest to osobny produkt)
  • regulacja podłokietników
  • wyprofilowane oparcie i siedzisko
  • regulowana poduszka na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa

To absolutne minimum jeśli chodzi o regulację, natomiast wygoda pracy wymaga, aby był to fotel obrotowy przesuwany na kółkach. Istotny jest również materiał, z którego wykonane są obicia fotela. Tutaj bezkonkurencyjna jest siatka, która dostosowuje się do kształtu ciała i przepuszcza powietrze, dzięki czemu zapobiega poceniu się.

Zasady ergonomii powinny dotyczyć również pomieszczenia pracy – oto najważniejsze elementy:

  • wolna przestrzeń na jednego pracownik to 2 m² podłogi oraz 3-5 m² przestrzeni wokół siebie
  • wysokość pomieszczeń nie mniejsza niż 3 metry
  • okna bądź urządzenia, które eliminują nadmierny wpływ promieni słonecznych
  • oświetlenie zarówno światłem dziennym jak i elektrycznym
  • temperatura w pomieszczeniu nie mniejsza niż 20 stopni
  • odpowiednia wentylacja i klimatyzacja

Nie bez znaczenia jest również sama organizacja kilku stanowisk pracy – na przykład zbyt duże pomieszczenia powinny być podzielone na strefy, tak zwane boksy. Takie rozwiązania są normą na przykład w Stanach Zjednoczonych – u nas taki model pracy dopiero się rozwija i sprawdza się w większych firmach.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym Ergo-fotel.pl oferującym wysokiej jakości fotele biurowe



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...