Aparat stały czy ruchomy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Aparat stały czy ruchomy?

17 lipca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Proste zęby to nie tylko kwestia estetyki i pięknego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Wady zgryzu mogą być przyczyną problemów z prawidłową wymową czy nawet częstymi bólami głowy. Dlatego też podjęcie decyzji o korekcie uzębienia jest bardzo rozsądnym krokiem. Leczenie, choć długotrwałe, da nam nowy, atrakcyjny i przede wszystkim zdrowy wygląd.

collage of photographs on the theme of dental care and healthy teeth

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się wadami zgryzu (z greckiego: orthos – prosty, odous – ząb). Leczenie tego problemu można podjąć w zasadzie w każdym wieku, choć im wcześniej, tym lepiej, ponieważ u dzieci kościec nie jest jeszcze w pełni uwapniony i łatwiej poddaje się zabiegom korekcyjnym. Do wyboru, w zależności od wieku i potrzeb pacjenta, mamy aparaty ruchome i stałe.

Jaki aparat dla kogo?

Aparat ruchomy zakładany jest dzieciom, które mają jeszcze zęby mleczne, ewentualnie kilka zębów stałych. Powinno się go nosić około 12 godzin na dobę, najczęściej w czasie snu i oprócz tego kilka godzin w ciągu dnia. Dzięki niemu koryguje się głównie wady zgryzu. Korygowanie wad zgryzu wymaga dużej dyscypliny. U dorosłych aparaty ruchome używane są do utrzymania efektów leczenia aparatem stałym. Cena aparatu ruchomego w gabinetach ortodontycznych np. w Gdyni waha się w granicach 400-1000 zł.

Aparat stały koryguje zarówno drobne jak i poważne wady w obrębie uzębienia. Za jego pomocą można np. ukształtować szczękę, która wykazuje cechy słabego rozwoju. Na zewnętrznej powierzchni zębów naklejane są metalowe, plastikowe, ceramiczne lub kryształowe zamki, przez które przeciągany jest cienki metalowy łuk. Jego nacisk na zęby powoduje stopniowe ustawianie zębów we właściwej pozycji. Z tej formy korekty korzysta coraz więcej pacjentów, szczególnie ludzi młodych. Jest to bardzo pozytywny trend świadczący o dużej świadomości i dbałości o zdrowie.

Rzadziej stosowanym rodzajem jest aparat lingwalny. Zamki są wówczas przyklejone od wewnętrznej strony i nie są widoczne. Aparaty lingwalne montowane są na modelu zębów w laboratorium i dopiero całość lekarz zakłada na szczękę pacjenta, dopasowując na końcu docisk każdego zamka. Jest to propozycja dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą, aby aparat był widoczny.

O leczeniu słów kilka

W zależności od stopnia korygowanej wady leczenie może trwać około 2 lat. W poważniejszych przypadkach czas może się znacznie wydłużyć.

Leczenia uzależniony jest od czasu trwania, rodzaju i nasilenia wady oraz materiału, z którego aparat jest wykonany. Najdroższe są aparaty z zamkami kryształowymi i lingwalne. Najczęściej gabinety ortodontyczne przeprowadzą korektę w cenie od 1,5 do 9 tys. zł.

Przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego jest obniżona odporność organizmu spowodowana przewlekłą chorobą (np. białaczką). Przeciwwskazaniami są również nieleczona cukrzyca lub zaburzenia hormonalne. Natomiast jeśli pacjent korzysta regularnie z terapii w poradni specjalistycznej i poziom cukru lub hormonów jest ustabilizowany, nie ma przeszkód, aby podjął leczenie.

Aby je rozpocząć, konieczny jest dobry stan jamy ustnej – zęby muszą być zdrowe i dodatkowo dokładnie oczyszczone z kamienia.

Przeciwwskazaniem może być też przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwko osteoporozie, ponieważ powodują one zmianę struktury kości i leczenie jest utrudnione (źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/14-pytan-o-aparaty-ortodontyczne_35415.html?page=1&).

Leczenie ortodontyczne, mimo że jest długotrwałe, niewątpliwie się opłaci. Korekta wady zgryzu spowoduje, że poprawi się wygląd twarzy, znikną problemy z wymową oraz ze stawami skroniowo-żuchwowymi, zatem decyzję o leczeniu należy podjąć jak najszybciej. Więcej można przeczytać na stronie jednego z gabinetów specjalizujących się w tej dziedzinie – www.kaiserziorkiewiczbeata.pl.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz