Alergie pokarmowe – co najczęściej uczula? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Alergie pokarmowe – co najczęściej uczula?

30 września 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

To, co smakuje, często Cię truje!
W ostatnich latach odnotowuje się systematyczny wzrost częstości występowania chorób alergicznych, czyli spowodowanych nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną organizmu na kontakt z daną substancją. Część z nas wie, co działa drażniąco i czego należy unikać, wiele osób jednak czuje, że coś jest nie tak, ale nie potrafi wskazać przyczyny. Co więcej, czasem alergik nie może znaleźć sposobu na poprawę swojego samopoczucia, bo… nie wie, że jest alergikiem.

Alergia pokarmowa niejedno ma imię
Istnieją dwa rodzaje alergii pokarmowej. Pierwszy to alergia natychmiastowa, która cechuje się bezzwłocznym wystąpieniem objawów po spożyciu danego pokarmu – charakterystyczne są dla niej symptomy takie jak: pokrzywka, zaczerwienienie skóry, opuchlizna, obrzęk, wstrząs anafilaktyczny. Produkty często wywołujące ten typ reakcji to: orzeszki ziemne, jaja, ryby, mięczaki.
Drugim typem alergii pokarmowej jest reakcja późna. Opóźnione reakcje alergiczne (nietolerancje pokarmowe) obserwuje się po kilku godzinach, a nawet po dwóch dniach od chwili kontaktu z alergenem. Zmęczenie, drażliwość, ból głowy, niestrawność, biegunka, wzdęcia, bladość – to tylko niektóre symptomy reakcji opóźnionej. Z powodu długiego czasu, po którym pojawiają się objawy alergii, nieraz bardzo trudno ocenić, który pokarm jest przyczyną problemu.
Co więcej, nietolerancje pokarmowe, wywołujące różne reakcje, są znacznie częstsze, niż to sobie wyobrażamy. Większość z nas nie dostarcza organizmowi składników odżywczych niezbędnych do wzmacniania układu immunologicznego, poza tym zazwyczaj „na okrągło” jemy to samo, a częstość, z jaką dany pokarm jest spożywany, ma związek z jego alergennością; im częściej go spożywamy, tym większe prawdopodobieństwo, że wywoła alergię.

Niepokojące symptomy mogą pojawiać się okresowo, nawet jeśli ilość spożywanego pokarmu jest stała. Uciążliwy może okazać się tylko jednej objaw bądź też zespół objawów. Co więcej, ten sam pokarm u różnych chorych może wywołać różne reakcje (np. mleko u jednych dzieci powoduje duszności, a u innych objawy skórne). Gotowanie zmienia ponadto strukturę pokarmu, czyniąc go czasami mniej alergizującym.
U osób dorosłych alergia ma niekiedy charakter cykliczny i ustępuje u niektórych po dłuższym unikaniu danego pokarmu. U innych alergeny pokarmowe mogą być tolerowane wtedy, gdy są spożywane w niewielkiej ilości lub wprowadzane w umiarkowanych ilościach po kilkumiesięcznej eliminacji z diety.
alergia

Podstępne schorzenie…
Według najnowszych badań to nietolerancja pokarmowa, zwana też ukrytą alergią pokarmową, odpowiada za większość chorób przewlekłych (cywilizacyjnych), takich jak:
– Przewlekłe zmęczenie i depresja
– Przedwczesne starzenie się,
– Choroba wieńcowa,
– Miażdżyca,
– Nadciśnienie,
– Cukrzyca,
– Łuszczyca i inne choroby skóry,
– Migreny i inne choroby układu nerwowego,
– Choroby jelit i inne choroby przewodu pokarmowego,
– Zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy,
– Niepłodność,
– Zaburzenia seksualne, w tym obniżona potencja.

Nadwaga i otyłość to często również efekt przewlekłej reakcji zapalnej wywołanej w organizmie przez alergeny pokarmowe. W ramach jednego z badań, które opisane zostało w magazynie „Journal of Obesity & Weight Loss Therapy”, 120 osób zmagających się z nadwagą wyeliminowało z diety żywność, której – jak wykazał test – nie tolerował ich organizm. Pozwoliło im to nie tylko schudnąć, obniżyć wskaźnik BMI, zmniejszyć obwód talii i bioder, ale również poprawić ciśnienie krwi i ogólną jakość życia.

Leczenie łatwiejsze, niż myślisz
Leczenie opóźnionej alergii pokarmowej opiera się przede wszystkim na wykryciu alergenu i częściowym bądź całkowitym wyeliminowaniu go z diety. Samodzielna obserwacja organizmu i próba określenia przyczyny nieprzyjemnych objawów może prowadzić do frustracji, ponieważ u wielu osób reakcja na dany pokarm może wystąpić po kilku godzinach, a nawet dniach od spożycia danego alergenu. Znacznie łatwiej zidentyfikujemy problem, jeżeli zdecydujemy się oddać w ręce specjalistów.
W celu prawidłowej diagnostyki niezbędne jest wykonanie testu na opóźnioną alergię pokarmową (nietolerancję pokarmową), który analizuje reakcję naszego organizmu na znaczną liczbę produktów spożywczych i składników chemicznych dodawanych do żywności. Wynik badania powinien następnie zostać przeanalizowany przez dietetyka specjalizującego się w alergiach pokarmowych, który opracuje indywidualny program żywieniowy opierający się na eliminacji i rotacji szkodliwych składników pożywienia – dietę fenotypową. Taka specjalnie ułożona dieta zapewni nie tylko wyciszenie objawów alergicznych, ale także podaż niezbędnych składników odżywczych.

Gdzie wykonać badanie?
Największą precyzją i skutecznością cieszą się specjalistyczne, cytotoksyczne testy opóźnionej alergii pokarmowej. Testy te, przeprowadzane z krwi obwodowej in vitro, czyli poza organizmem człowieka, wykrywają wszelkie szkodliwe reakcje, jakie wywołuje dany produkt spożywczy, określają indywidualny pokarmowy profil immunologiczny pacjenta tzw. kod metaboliczny i pozwalają na idealne dopasowanie składników pożywienia do danej osoby.
Testy cytotoksyczne dostępne są w Polsce wyłącznie w placówkach Centrum Medycznego VIMED www.vimed.pl
Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych Centrum Medycznego VIMED.

Centrum Medyczne VIMED to pierwszy w Polsce ośrodek oferujący kompleksowe i holistyczne podejście w zakresie aktywnej profilaktyki zdrowotnej. Jego Kliniki Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej w Warszawie i Krakowie słyną z sukcesów w leczeniu nadwagi i otyłości, spowalnianiu procesów starzenia się, leczeniu chorób cywilizacyjnych oraz leczeniu niepłodności. Podstawą wszelkich działań terapeutycznych kliniki jest autorski program spersonalizowanej medycyny prewencyjnej, któremu nadano nazwę Terapia Fenotypowa. Dowiedz się więcej: www.vimed.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Alergie pokarmowe – co najczęściej uczula?

  1. Furthermore, humor makes your drab every day routines more enjoyable.
    The smart ones will start a blog and build a following and earn what they are worth.
    It is up to each and every individual in and out of an intimate relationship to behave properly on social media and avoid perverting social media’s motive of connectivity to better suit one’s unfaithful ways.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...