Alergia na gluten czy celiakia? Poznaj różnice między tymi przypadłościami | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Alergia na gluten czy celiakia? Poznaj różnice między tymi przypadłościami

1 marca 2016, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

article-2319913-199BFB4C000005DC-245_634x404 (1)

Od kilku lat toczy się dyskusja nt. szkodliwości glutenu. Niektórzy twierdzą nawet, że konsumpcja pieczywa pszennego i żytniego może prowadzić do otyłości, trądziku i chorób nowotworowych. Jak jest w rzeczywistości? Czym różni się alergia na gluten od celiakii?

Czym jest gluten, który w krótkim czasie obrósł tak złą sławą? Z punktu widzenia chemii stanowi on mieszaninę białek – gluteniny i gliadyny, występują one w pszenicy, pszenżycie, życie i jęczmieniu. Gluten ze względu na swoje właściwości odgrywa kluczową rolę w przemyśle piekarniczym. To właśnie on w trakcie wyrabiania ciasta nadaje mu ciągliwą konsystencję. Osoby, które konsumują różne rodzaje pieczywa, z pewnością zauważyły różnicę między chlebem pszennym, żytnim a sojowym. Chleb pszenny jest najbardziej puszysty, ponieważ gluten zawarty w mące pszennej tworzy gęstą sieć, która wiąże cząsteczki dwutlenku węgla. Natomiast mąka żytnia zawiera nieco inny rodzaj glutenu, toteż ciasto jest bardziej zwarte. W mące sojowej w ogóle nie znajdziemy tego białka, co przekłada się na zbitą konsystencję ciasta.

Czym jest gluten?
Gluten to białko roślinne, które nie stanowi żadnego zagrożenia dla osób zdrowych. W związku z tym wbrew obiegowej opinii można bez obaw jeść pieczywo pszenne i żytnie. Jego eliminacja, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przesłanek, może zakończyć się dla nas niekorzystnie. Pieczywo stanowi źródło wielu cennych składników odżywczych, głównie witamin z grupy B, których niedobór prowadzi do zajadów, anemii i dolegliwości ze strony układu nerwowego. Rezygnując z produktów zawierających gluten, musimy znaleźć inne, równie wartościowe źródła tych substancji. Nie jest to zadanie łatwe, toteż osoby, które zmagają się z alergią na gluten lub celiakią, powinny skorzystać z pomocy dietetyka.

Czym różni się alergia na gluten od celiakii?
Choć w obiegowej opinii alergia na gluten nierzadko funkcjonuje jako zamiennik słowa celiakia, w rzeczywistości to dwie odrębne przypadłość. Łączy je nadwrażliwość na gluten, aczkolwiek ich przebieg wykazuje istotne różnice. W przypadku celiakii mamy do czynienia z chorobą przewlekłą o podłożu genetycznym. U osób dotkniętych tą przypadłością spożywanie glutenu prowadzi do stanów zapalnych w obrębie jelita cienkiego. W miarę upływu czasu zniszczeniu ulegają kolejne kosmki jelitowe, które odgrywają kluczową rolę w procesie wchłaniania składników odżywczych. Nieleczona celiakia prowadzi do upośledzenia we wchłanianiu substancji odżywczych, co z kolei prowadzi do wielu groźnych niedoborów, w tym anemii. Niestety, celiakia w przeciwieństwie do alergii glutenowej nie ustępuje po kilku latach wskutek stosowania diety bezglutenowej. To choroba, która pozostaje z nami na zawsze i wymaga bezwzględnego unikania artykułów spożywczych zawierających gluten.

W przypadku alergii na gluten sytuacja chorego wygląda nieco bardziej optymistycznie. Objawy uczulenia zależą między innymi od wieku chorego i na ogół nie są tak niebezpieczne jak zmiany towarzyszące celiakii. Ponadto z alergii na gluten można wyrosnąć, przez kilka lat przestrzegając zaleceń diety bezglutenowej. W przypadku celiakii jest to niemożliwe. U dzieci alergia na gluten zazwyczaj manifestuje się atopowym zapaleniem skóry, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego przytrafiają się stosunkowo rzadko. Natomiast u osób dorosłych uczulenie na gluten manifestuje się pokrzywką, wstrząsem anafilaktycznym, obrzękiem naczynioruchowym lub biegunką. Jeśli na alergię zachorujemy w dojrzałym wieku, objawy będą utrzymywać się przez lata, podczas gdy u dzieci bardzo często wycofują się dzięki przestrzeganiu zaleceń diety bezglutenowej. U dzieci niepożądane dolegliwości pojawiają się już po spożyciu śladowych ilości glutenu. Dorośli z kolei potrzebują większej dawki, by pojawiły się u nich objawy alergii na gluten.

Dieta bezglutenowa
Osoby, u których zdiagnozowano alergię na gluten lub celiakię, powinny bezwzględnie unikać produktów spożywczych zawierających gluten. Tę mieszaninę białek roślinnych – gluteniny i gliadyny, znajdziemy w wielu produktach spożywczych. Nie wystarczy unikać pieczywa i ciast wypieczonych z mąki pszennej, żytniej i jęczmiennej. Należy również zwracać uwagę na etykiety gotowych sosów, wędlin, nabiału, przypraw itp. Spośród produktów dostępnych na rynku najlepiej wybierać te oznaczone symbolem przekreślonego kłosa. Mamy wówczas pewność, iż w zakładzie nie doszło do zanieczyszczenia wyrobu domieszką glutenu.

Więcej informacji nt. alergii na gluten i celiakii znajdziesz na portalu
Mojealergie.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...